2 Şubat 2015

Mühendislik Beni Heyecanlandırıyor

ile Ümit YELKEN

images  Gün geçtikçe yaptığım projelerde edindiğim tecrübeler beni yepyeni dünyalara yepyeni hayallere götürüyor. Çoğu insan hazıra konmayı seviyor araştırma yapmak istemiyor bana görev verilsin ben yapayım bilmiyorsam da yapamam havasında ama araştırmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bilmiyorlar. Ben gün geçtikçe daha iyi anlıyorum ki herşey insanın elinde. İnsan mazeret üretmek isterse milyon tane mazeret üretebilir. Zaten senin için yapması kolay bir şey ile uğraşıyorsan yanlış yoldasın demektir. Kendini aşarak hiç bilmediğin denizlere açıldığın an hayal gücün de artıyor tecrüben de.

Mühendislik dünyası o kadar büyük bir dünya ki uçsuz bucaksız. Her şeyi öğrenmeye insanın gücü ömrü yetmez elbette ama her konuda az da olsa genel kültürünüz olursa yapacağınız projelerde en azından nerden başlamanız gerektiğini bilirsiniz.

Şunu da ekleyeyim ilim insanlığa faydalı olduğunda değer kazanır. Para ve mevki amacı güden ilimden korkmak lazım. Yunus Emre’nin de dediği gibi:

İlim ilim bilmektir 
İlim kendin bilmektir 
Sen kendini bilmezsin 
Ya nice okumaktır

Çok kısa zaman önce..
Hiç bilmediğimiz pnömatik sistemi araştırarak neyi nasıl yapacağımızı öğrendik. Eminim gelecek çalışmalarımızda yer alacak bir sistemin tecrübesini edinmiş olduk.