20 Mart 2015

Ekip Çalışmalarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

ile Ümit YELKEN

Arkadaşlar merhaba;

Bu yazımda sizlere bugüne kadar bulunduğum ekip çalışmalarında edindiğim bazı tecrübelerden ve önemli noktalardan bahsedeceğim. Benim tecrübe edindiğim bazı şeyler size bir kulak dolgunluğu olacaktır belki de. Elbet ben daha yolun başındayım öyle çok tecrübem yok genelde bulunduğum projeler öyle çok büyük çaplı değil ileride çok daha büyük projelerde yer alırsam bu yazımı güncelleyerek edindiğim tecrübeleri buraya eklemeyi düşünüyorum.

14534218-bir-zincir-en-zayıf-halkası-kadar-güçlüdürZincir, en zayıf halkası kadar sağlamdır.

Bu sözün altında çok fazla gerçeklik yatıyor. Evet bir ekip çalışmasında en zayıf halka tüm ekipte yorgunluğa çalışma azminin azalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla başarıya giden yolda önemli kayıplar yaşanacaktır. Bir insan bir ekipte neden ben daha çok çalışıyorum diyorsa o ekiple ilgili çok önemli sorunlar vardır demektir bu sorunlar da en zayıf halkadan kaynaklanmaktadır.

Çok kişi olmak önemli değildir.

Birlikten kuvvet doğar diye bir sözümüz var. Bu sözdeki birlik kelimesi aslında omuz omuza olan birlik demek.  Çaba sarfetmeyen bir birlikten bahsedilmiyor bu sözde. Ekip içinde çabalamayan sadece seyirci kalan insanlar ekibe asla fayda sağlamazlar. Ancak çoğu zaman başarıdan sonra böbürlenirler sanki kendi başarılarıymış gibi biz yaptık derler. Hatta çoğu zaman ”Ben yaptım!” demekten çekinmeyen insanlar projede neredeyse hiç emeği olmayan insanlardır. Bu insanlara çok dikkat etmek gerekir. İleri ki zamanlarda yaptığı konuşmalarla veya bulunduğu faaliyetlerle ekibi ileriye taşımak yerine yerin dibine bile sokabilir.

Balık baştan kokar.

Balık baştan kokar. Bir ekibe yön veren insanlar nasılsa ekibin o insanın düşünce yapısından, hayal gücünden ileri gitmesi mümkün değildir. Her zaman sınırları bir üst kademe olan, yapılmış ile değil yapılmamış ile ilgilenen, yapılması zor denilen şeyleri hedefleyen insanların hedef gösterici olması gerekir.

Planlama ve Zamanlamanın Önemi

Bir projede belki de en kritik ve en çok üzerinde durulması gereken planlama ve zamanlamadır. Bir işin belli zaman çerçevesinde yapılması planlanmış ve yapılmamışsa o iş için yapılan ikinci bir zamanlama o işi takip eden takım üyelerinde bıkkınlığa sebep olabilir. Ayrıca teslim edilmesi gereken iş için gecikmeye neden olabilir. Bu gecikme küçük projelerde çok önemli bir kayba neden olmayabilir ancak büyük projelerde çok büyük maddi kayıplara ve hukuksal bazı olaylar doğurabilir.

Tedarik ve Çalışma

Çalışmanız için kısıtlı zaman kalmış olabilir. Sağlam bir ekibiniz olabilir ve bu işi o kısıtlı zamanda bitirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Hesaba katmadığınız şey ise malzemelerinizin tam olmayışıdır. Bu malzemeler belki de yurt dışından sevk edilmesi gereken gelmesi haftalar belki de aylar süren malzemeler olabilir. Bu durum sizin kısıtlı bir zamanda yapabileceğinizden emin olduğunuz bu işi haftalarca aksatabilir. Bu kayıp haftalar tam bir ölü zaman teşkil eder ekip çalışması için. Bu durumun oluşmasını önlemek için daha önce bahsettiğim planlama üzerinde yeterince kafa yorulmalıdır.

Sizlere bugüne kadar edindiğim tecrübeleri veya üzerine düşündüğüm konuları aktarmaya çalıştım. Gelecekte edindiğim tecrübeleri de zamanla buraya ekleyeceğim. Yazdıklarım çok profesyonel düşünceler olmayabilir ancak çoğu gözlemlediğim olaylardan yansımalardır. Yazımı okuduğunu için teşekkür ederim.