9 Temmuz 2015

Cpanel Cron Job Ekleme – How to call a URL periodically using Cron Job

ile Ümit YELKEN

Arkadaşlar merhaba;

Php yazılımlarımı yazarken çoğu defa ihtiyacım olan ve Cpanel’in bize bir arayüzle de sunduğu bir özellik olan cron job fonksiyonundan bahsedeceğim. Web uygulamalarında genellikle bir sistemin gerek arka plandaki gereksiz dosyaları silmek, gerek bir döngü içinde kontroller yaptırmak için periyodik olarak çalışmasını istediğimiz bazı fonksiyonlara ihtiyaç duyarız. Cron job bu ihtiyacımızı tamamıyla karşılıyor. Cron job sadece bir url yi periyodik olarak çalıştırmak için değil centos veya herhangi bir işletim sisteminde antivirüs ya da herhangi bir uygulamanın başlatılması veya sonlandırılması için de kullanılabilir. Ben bu yazımda size bir web sayfasının sunucu ip si ile nasıl çağırılacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Cpanel ekranımıza girdiğimizde cron jobs linkini görebiliriz. Benim koyduğum resimde Türkçe’ye cron işleri diye çevrilmiş. Buna takılmaya gerek yok 🙂 Cron Jobs’a tıklıyoruz.

cron1

 

Hemen ardından karşımıza aşağıdaki sayfa geliyor. Dediğim gibi ben size bir web sayfasını nasıl çağıracağımızı göstereceğim. Diğer işlevler ile ilgili internette bir çok kaynak bulunmakta. Şimdi bakalım aşağıdaki fotodaki işlevler ne işe yarıyor.

cron2

 

Zaten gayet anlaşılır biçimde Türkçe’ye çevrilmiş bu sayfa.  Ortak ayarlar tab ini açtığımızda sunucuya yükleyeceğimiz işin ne sıklıkla çalışacağını seçebiliyoruz. Sunucunun php.ini dosyasında belirlenen sınır 1 dakikadır. 1 dakikadan daha düşük sürelerde bir dosyayı çalıştırmak istiyorsak bu komutu ssh üzerinden vermemiz gerekebilir. İlerleyen zamanlarda bu konuya da değineceğim. Komut: kısmına ne yazacağımıza gelirsek. Bu kısma ssh komutumuzu yazmamız gerekiyor. Bir adres çağırmak için gerekli komutumuz:

wget -O - -q http://domain.com/cron.php

Siz çağırmak istediğiniz adrese göre yukarıdaki adresi değiştirebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra cron job ekle butonuna tıklayarak işlemi tamamlamış oluyoruz. Bu işlemlerin hepsini dediğim gibi ssh üzerinden de yapabiliriz.

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.